muzikoterapie

Muzikoterapie pod vedením paní Miroslavy Veselé

V sobotu 15.4.2023 přišla za klienty do DZP ve Starém Městě paní Miroslava Veselá, lektorka muzikoterapie, aby seznámila klienty a pracovníky domova s léčebnými účinky této metody, která je známa svým širokým působením na prožívání a vnímání každého jedince díky zvukovým vibracím -používá se např. ke zmírnění  úzkosti a strachu, při léčbě dlouhotrvajících zdravotních indispozic a také jako terapeutický prostředek pro celkové zklidnění organismu. Svým specifickým působením proniká taktéž do hlubších vrstev osobnosti a může působit jako emoční ventil nebo prostředek restrukturace vztahu jedince a kolektivu.

Paní Veselá rozdělila muzikoterapii na pasivní a aktivní. Při aplikaci pasivní metody přistupovala individuálně k jednotlivým klientům a nechávala jemně rozezvučet hudební nástroje, jejichž zvuky navozovaly u klientů příjemný relaxační stav.

Při aktivní metodě se klienti sešli ve společenské místnosti a zapojovali se do společné aktivizace-bubnování spojené s pohybem a tancem.

V úvodu u obou metod použila pro celkové naladění a utišení všech přítomných zklidňující zvukový efekt dešťové hole, což je dutý nástroj naplněný přírodninami (zrnky rýže, sušené přírodní plody), které pohybem do stran vyluzují příjemný zvuk. Jako další nástroj použila salašnickou fujaru, následovala brumle, gong, djembe, což jsou africké bubny a ústní harfu. Na závěr přišla na řadu tibetská mísa, jejíž zvuk příjemně ukončil celou přehlídku rozličných zvukových efektů a klienty uvedl do bdělého stavu.

Po skončení terapie bylo patrné, že metoda svým účinkem přispěla k celkovému uvolnění klientů a k navození příjemné relaxace.