Domov se zvláštním režimem Uherské Hradiště - O domově

DOMOV SE ZVLÁŠTNÍM REŽIMEM

"Řekni mi to a já to zapomenu,
ukaž mi to a já si možná vzpomenu,
nech mě to udělat a já to dokážu..." (Konfucius)

Domov se zvláštním režimem je pobytová sociální služba pro seniory, kteří trpí Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí s ohledem na jejich individuální a specifické potřeby prostřednictvím kvalifikovaného personálu v zařízení Zlínského kraje, která vznikla 1. 5. 2018.

Kapacita zařízení je 32 míst (11 dvoulůžkových pokojů, 10 jednolůžkových pokojů). 

Domov se zvláštním režimem je součástí budovy Domova pro seniory Uherské Hradiště a nachází se ve třetím podlaží.

Vzhledem k naší cílové skupině uživatelů jde o uzavřený prostor, vstupní dveře jsou uzamčeny.

Pro vstup i odchod slouží signalizační zařízení. Vytvoření chráněného prostředí považujeme vzhledem k charakteru nemoci našich uživatelů (doprovází ji dezorientace, uživatelé jsou ohroženi blouděním i ve známém prostředí) za nezbytné.

Domov je zcela bezbariérový a patří k němu velká oplocená zahrada.

Domov pro seniory, včetně domova se zvláštním režimem, se skládá ze dvou budov, vzájemně propojených krčkem:

  • V první dvoupodlažní budově se v přízemí nachází vrátnice, společná jídelna, stravovací provoz včetně zázemí kuchyně, kanceláře sociálních pracovníků a dílna údržby. V prvním patře je kancelář vedoucího domova, vrchní sestry a účetní domova.

  • Druhá budova – ubytovací část, je pětipodlažní. Na každém patře jsou společné koupelny, zvlášť pro muže a ženy, a čajové kuchyňky s lednicemi. Dále se zde nachází v přízemí ordinace praktického lékaře. V budově jsou dva výtahy – osobní a lůžkový výtah. Jeden osobní výtah byl dříve zrušen a místo něj vybudováno evakuační schodiště. Boční vstup do domova je opatřen rampou pro uživatele pohybující se pomocí invalidních vozíků. Taktéž i vstupy na zahradu domova, celé zařízení je bezbariérové. V prostorách zahrady je ke spojovacímu krčku přistavena víceúčelová kulturně-společenská místnost a v zadním traktu pozemku je prádelna domova. V předním traktu zahrady se nachází altán a pergola s posezením v letních měsících. Dále jsou zde místnosti vyčleněné pro poskytování komunálních služeb (kadeřnice, pedikérka) a prostory vyhrazené pro rehabilitaci, ergoterapii, malé společenské místnosti s televizí a velký společenský sál.

Uživatelé domova se zvláštním režimem jsou ubytováni v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích (nástup nového uživatele je vždy na dvoulůžkový pokoj).
Pokoje jsou vybaveny elektricky polohovatelnými lůžky, nočními stolky se sklopnou výškově nastavitelnou jídelní deskou, masivním stolem a komodou. V předsíni jsou šatní skříně. Ke každému lůžku je přivedeno dorozumívací zařízení sloužící pro přivolání personálu, ke komunikaci s personálem a pro příchozí telefonní hovory. Je zde rovněž místnost pro volnočasové aktivity.

Virtuální prohlídka Domova pro seniory Uherské Hradiště