Chráněné bydlení Bystřice pod Hostýnem - O chráněném bydlení

Chráněné bydlení Bystřice pod Hostýnem 

Chráněné bydlení Bystřice pod Hostýnem se nachází v podhůří Hostýnských vrchů.

Pobytová sociální služba chráněné bydlení je poskytována v bytovém domě ve třech bytových jednotkách. Jedná se o dva byty 3+1 a jeden byt 4+1. Bytový dům se nachází v běžné zástavbě. V blízkosti se nachází vlakové i autobusové nádraží, zdravotní středisko, veřejně dostupné služby. Byty jsou určeny celkem pro 10 uživatelů. Součástí bytového domu je parkoviště pro obyvatele.

Domácnosti mají formu skupinového bydlení.

Specifikace bytů:

  • byt č. 1 (1. NP) o velikosti 4+1 se samostatným vchodem z venkovních prostor. Byt je určen pro 4 uživatele + zázemí pro pracovníky. Domácnost je tvořena ze dvou jednolůžkových pokojů a jednoho dvoulůžkového pokoje pro uživatele + samostatná kuchyně, úklidová komora, společný prostor s jídelním koutem, koupelna, WC, chodba. Pokoje uživatelů jsou uzamykatelné. Přístup do koupelny a na WC je z chodby. Byt je bariérový.
  • byt č. 2 (1. NP) o velikosti 3+1 se společným vstupem do bytového domu s ostatními obyvateli bytů, schodištěm a výtahem. Byt je určen pro 3 uživatele. Domácnost je tvořena ze tří jednolůžkových pokojů pro uživatele + společný prostor s kuchyňským a jídelním koutem, spíž, šatna, koupelna s WC, samostatné WC, chodba. Pokoje uživatelů jsou uzamykatelné. Přístup do koupelny a na WC je z chodby. Byt má bezbariérový přístup. 
  • byt č. 3 (2. NP) o velikosti 3+1 se společným vstupem do bytového domu s ostatními obyvateli bytů, schodištěm a výtahem. Byt je určen pro 3 uživatele. Domácnost je tvořena ze tří jednolůžkových pokojů pro uživatele + společný prostor s kuchyňským a jídelním koutem, spíž, šatna, koupelna s WC, samostatné WC, chodba. Pokoje uživatelů jsou uzamykatelné. Přístup do koupelny a na WC je z chodby. Byt má bezbariérový přístup. 

Každý byt má k dispozici ve společných prostorách bytového domu, sklepní kóji. Kolárnu mají k dispozici všichni nájemníci bytového domu. Vybavení jednotlivých bytů je individuální, dle potřeb jednotlivých uživatelů. Ubytování má znaky přirozeného bydlení v domácnosti, zaručuje soukromí a intimitu (uživatelé mají klíče od svých pokojů, vstupních dveří do domácností a společných prostor bytového domu).

Ve venkovním prostoru se nachází gril s posezením, který mohou využívat všichni obyvatelé bytového domu dle individuální domluvy.

Poskytovaná služba je plně přizpůsobena potřebám cílové skupiny, pro kterou je určena.

Pobytová sociální služba Chráněné bydlení Bystřice pod Hostýnem je poskytována na adrese: Tyršova 1145, 768 61 Bystřice pod Hostýnem celoročně a nepřetržitě od pondělí do neděle, včetně státních svátků. Asistenci uživatelům je možno poskytovat v dopoledních, odpoledních, večerních i nočních hodinách, vždy dle aktuální potřeby uživatele a po domluvě s ním.

Uživatelé mohou přijímat návštěvy neomezeně s ohledem na obecně stanovený noční klid a v souladu s pravidly společného soužití.

Uživatelé na základě domluvy s klíčovým pracovníkem a dle svého zdravotního stavu chodí nakupovat do centra města Bystřice pod Hostýnem (supermarket Albert, Lidl apod.)

Dále navštěvují mimo chráněné bydlení knihovnu, cukrárnu, kavárnu, restauraci, lékárnu, pravidelně se účastní bohoslužeb v Bystřici pod Hostýnem a dochází do zubní ordinace a ordinace odborných lékařů (pravidelnou lékařskou péči zajišťuje smluvní lékař dle ordinačních hodin). Odborná psychiatrická péče je zajištěna v ordinaci lékaře. Speciální lékařská péče je zajištěna dle potřeby v Bystřici pod Hostýnem, Holešově, Kroměříži či v jiných městech.

Pracovníci seznamují uživatele s možností využívat služby či různé aktivity v Bystřici pod Hostýnem, kterých by se mohli dle jejich přání zúčastnit.

Chráněné bydlení poskytuje všem uživatelům možnost internetového připojení. Uživatelům jsou poskytnuty další fakultativní služby dle aktuálního sazebníku. 

Vzdělávací aktivity a zaměstnávání klientů Chráněného bydlení v ORP Bystřice pod Hostýnem:

  • Spolupráce s Družstvem invalidů HELPSOUL, které má sídlo v Bystřici pod Hostýnem v areálu firmy TON, které zaměstnává osoby se zdravotním postižením.
  • Spolupráce se Sociálně – terapeutickou dílnou Naděje Otrokovice, pobočka Bystřice pod Hostýnem, která nabízí uživatelům různé sociálně pracovní činnosti, jako je vaření a pečení, výrobní a kreativní činnosti, práci s počítačem či zahradnické práce. Pomáhá jim s rozvojem samostatnosti, nabízí uživatelům možnost seberealizace a možnost naučit se různým pracovním dovednostem.