Poslání:
Posláním služby chráněného bydlení Slavičín je poskytnutí nezbytně nutné pomoci a podpory lidem s lehkým a středně těžkým mentálním, případně kombinovaným postižením, kteří vyžadují nízkou a střední míru podpory, v přirozeném prostředí malých domácností tak, aby mohli žít důstojně dle svých potřeb, přání a možností srovnatelně se svými vrstevníky.
Pracovníci svým profesionálním přístupem usilují o maximální rozvoj soběstačnosti uživatelů služby a o jejich zařazení do běžné společnosti prostřednictvím poskytování individuálně stanovené míry pomoci a podpory.
Cíle služby:
Cílem poskytované služby je zajistit uživatelům podmínky pro důstojný život podle svých potřeb, přání a možností srovnatelných s jejich vrstevníky.
- Usnadnění každodenního života uživatele, podle individuálních potřeb
- Nastavení systému komunikace uživatele s okolím
- Smysluplné trávení volného času, podle zájmů uživatele
- Orientace uživatele ve Slavičíně i mimo Slavičín, eliminace možných rizik
- Zaměstnanost uživatelů, kteří mají zájem pracovat
- Osamostatnění uživatele v každodenním životě
Cílová skupina:
- Osoby s mentálním postižením.
- Osoby s kombinovaným postižením (tj. osoby s mentálním postižením a přidruženým tělesným postižením), které jsou schopny samostatného pohybu.
Věková struktura uživatelů služby:
Sociální služba Chráněné bydlení Slavičín nemůže uzavřít smlouvu o poskytování sociální služby na základě § 91 odst. 3 zák. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a poskytnutí pobytové sociální služby se vylučuje v případě zdravotních stavů uvedených v § 36 vyhl. č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.
Kapacita služby: 9 uživatelů
Zásady poskytování sociální služby:
Základním principem pro všechny další zásady vychází z jedinečnosti každé osoby, která má svá práva a povinnosti (např. právo na soukromí, důvěrnost sdělení…), svou hodnotu, zaslouží si úctu a respekt, přísluší jí nezcizitelná důstojnost, která je nezávislá na jejím psychickém, morálním, sociálním, duchovním a fyzickém stavu.
Uživatele vnímáme jako rovnocenného partnera, ve vztahu se chováme nedirektivně (nenařizujeme), přenecháváme aktivitu uživateli, nevyvoláváme v něm pocit podřízenosti. Respektujeme jeho názor, i když může být odlišný od našeho. Využíváme důvěry v jeho schopnosti, vlastní zdroje, znalosti, dovednosti, motivace, zkušenosti a dalších kvalit jeho osobnosti. Každý uživatel má právo svobodné volby svého jednání, právo jít do rizika, pokud se pro něho rozhodne i přes naše upozornění, sám si za takové jednání nese i odpovědnost.
Respektujeme vždy individuální potřeby uživatele. Vycházíme z jedinečnosti každé životní situace uživatele, i když se mnohdy může podobat jiným. Společně s uživatelem, případně ve spolupráci s opatrovníkem, osobou blízkou, plánujeme průběh sociální služby, protože pokud uživatel předem ví, co a jakým způsobem se bude dít, přináší mu to pocit bezpečí.
Vnímáme člověka komplexně jako celek, s jeho potřebami biologickými, psychickými, sociálními a duchovními.
Podporujeme vlastní schopnosti uživatelů a motivujeme je k aktivitě tak, aby byli co nejméně závislí na sociální službě a zapojovali se do přirozeného života společnosti. Společně s uživatelem stanovujeme způsob poskytování služby tak, aby vedl k rozvoji osobnosti uživatele, k posilování jeho dovedností, soběstačnosti a samostatnosti.
Kvalitu služby naplňujeme zákonem stanovenými tzv. Standardy kvality sociálních služeb, které jsou oficiálním nástrojem k zajištění kvality poskytování sociální služby a jsou souborem měřitelných a ověřitelných kritérií. Významným znakem kvality naší služby je schopnost podporovat jednotlivé uživatele v naplňování osobních cílů, kterých chtějí s pomocí naší služby dosáhnout. Promítnutí sociální služby do kvalitnějšího života uživatele je pak důležitým prvkem pro její hodnocení. Kvalita je dále zaručena dalším pravidelným vzděláváním pracovníků v sociální oblasti a důrazem na týmovou spolupráci.